Scroll
Zakonom o prostornom uređenju i Zakonom o gradnji je propisana izrada geodetske dokumentacije koja je sastavni dio idejnog, odnosno glavnog projekta, a koja je nužna za ishođenje lokacijske, odnosno građevinske dozvole. Izrada te dokumentacije najčešće obuhvaća geodetsku izmjeru i izradi geodetske situacije stvarnog stanja terena u položajnom i visinskom smislu, izradu određenih geodetskih elaborata te izrada geodetske situacije građevine sa popratnim sadržajem (služi za prikaz buduće građevne čestice i građevine za koju se traži odgovarajuća dozvola). Sva navedena i eventualno dodatna dokumentacija izrađuje se u analognoj i digitalnoj formi i zadovoljava sve standarde propisane zakonima. Detaljnija uputstva o izradi navedne geodetske dokumentacije možete pročitati na našoj Internet stranici pod nazivom KORISNE INFORMACIJE ili nam se možete direktno obratiti, s obzirom da se u većini slučajeva radi i individualnim situacijama.
Člankon 132. Zakona o komunalnom gospodarstvu te Objašnjenjem kojeg je izradila Državna geodetska uprava, propisan je postupak izrade Geodetskog elaborata izvedenog stanja komunalne infrastrukture kojeg je osnovna svrha evidentiranje one infrastrukture koja je postojeća i koja je postojala do trenutka staupanja na snagu Zakona o komunalnom gospodarstvu (04.08.2018. godine). Osnovna svrha tog elaborata je evidentiranje stvarnog stanja komunalne infrastrukture u katastru i zemljišnim knjigama i to kao neotuđivo vlasništvo jedinice lokalne samouprave i/ili javnog isporučitelja koji upravlja komunalnom infrastrukturom.
Komunalnu infrastrukturu čine: nerazvrstane ceste, javne prometne površine na kojima nije dopušten promet motornih vozila, javna parkirališta, javne garaže, javne zelene površine, građevine i uređaji javne namjene, javna rasvjeta, groblja i krematoriji na grobljima, građevine namjenjene obavljanju javno prijevoza i ostala komunalna infrastruktura. Gore spomenuti Zakon o komunalnom gospodarstu kao i Objašnjenje izdano od Državne geodetske uprave možete pročitati na našoj Internet stranici pod nazivom KORISNE INFORMACIJE.
Ovim se geodetskim elaboratom evidentiraju zgrade u katastru i zemljišnim knjigama. Osnovni uvijet evidentiranja objekata je posjedovanje Rješenje o izvedenom stanju ili Uporabne dozvole. Jedan i drugi akt izdaje Upravni odjel za prostorno uređenje nakon podnošenja potpunog zahtjeva za izdavanje istoga. Rješenje o izvedenom stanju izdaje se nakon provedbe postupka ozakonjenja nezakonito izgrađenih zgrada sukladno Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (NN 86/12, 143/13). Osim ishođenja Uporabne dozvole sukladno Zakonu o prostornom uređenju (NN153/13) i Zakonu o gradnji (NN 153/13), ista se može ishoditi i na temelju već postojećih građevinskih dozvola, uvjerenja ili sličnih akata prostornog uređenja – mišljenje Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja – http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Misljenja/OBJ-360-01-14-01-31.pdf – Provedba zakona o gradnji – uporabna dozvola.
Navedeni propisi omogućuju i evidentiranje građevina i zgrada na Vašoj čestici neovisno u tome jesu li ozakonjene, odnosno zgrade ne moraju imati nikakav dokument kojim potvrđuju legalnost i mogu se upisati u katastar i zemljišne knjime, s tim da se u geodetskom elaboratu za takve zgrade stavlja napomena da ne posjeduju dokumentaciju kojim se dokazuje njihova legalnost. Ova mogućnost se koristi u slučajevima kada je vlasniku bitno da se zna stvarno stanje čestice (jer dosadašnji upisi sežu u prošlost i nisu dostatni za neke daljnje pravne radnje).
Ovim se elaboratom usklađuje stanje u naravi (na terenu) sa stanjem u katastru i zemljišnim knjigama za pojedinačne katastarske čestice. Često stanje na terenu ne odgovara stanju u katastru i zemljišnim knjigama u smislu oblika, površine i položaja predmetne čestice. Razlog tome su promjene na terenu u odnosu na vrijeme nastanka katastarskog plana, loše održavanje katastarskog plana ali i način izmjere i izrade katastarskog plana. Ovo se uglavnom odnosi na katastarske planove koji su izrađeni još za vrijeme Austro-Ugarske. Dakle, ovim elaboratom, uz osnovni uvijet da su međe nesporne, možete evidentirati vašu česticu u katastru i zemljišnim knjigama upravo onakvu kakva je u naravi.
Stupanjem na snagu Zakona o cestama (NN 84/11, 54/13) propisan je postupak upisa javnih i nerazvrstanih cesta u katastar i zemljišne knjige u okviru kojega se izrađuje Snimka izvedenog stanja, odnosno Geodetski elaborat izvedenog stanja javne ili nerazvrstane ceste. Glavna svrha izrade ovog elaborata je formiranje jedinstvene čestice u katastarskom operatu i zemljišnim knjigama za predmetnu cestu što je osnovni preduvjet za upis te ceste kao javnog dobra, odnosno neotuđivog vlasništva Republike Hrvatske ili lokalne samouprave. Objašnjenje za Snimku izvedenog stanja i geodetski elaborat izvedenog stanja javnih i nerazvrstanih cesta možete pronaći na sljedećem linku: http://www.dgu.hr/assets/uploads/Dokumenti/Zakoni/Objasnjenje_ceste.pdf
Elaborat iskolčenja kao i samo iskolčenje objekata na terenu je nužno potrebno prilikom gradnje zgrada, vodova i sličnih objekata. Postupkom iskolčenja, ovlašteni inženjer geodezije prenosi projektirane karakteristične točke na teren kako bi se na temelju njih mogla izgraditi građevina sukladno projektu. Osim postupka iskolčenja zgrada i drugih građevina, iskolčiti se mogu i linije razdiobe ili postojeće međe koje nisu jasno vidljive na terenu a postoje u arhivskoj katastarskoj građi.
Izmjera zemljišta obavlja se za većinu geodetskih poslova, a osnovni podatci koji proizlaze iz izmjere su površina predmetnog obuhvata, identifikacija čestica na terenu, definiranje obuhvata za koji je potrebno riješiti imovinsko pravne odnose i ostali podatci prema željama investitora.
Geodetske podloge mogu se izrađivati u različite svrhe. Uz osnovnu svrhu – prikazivanje stvarnog stanja terena za potrebe projektiranja, geodetske podloge se mogu koristiti kao prilog kupoprodajnim ugovorima i za potrebe rješavanja imovinsko pravnih odnosa. Izradom tih podloga, prodavatelj, kupac ili bilo koji drugi nositelj prava na predmetnoj nekretnini može biti siguran u neke osnovne podatke potrebne u postupku prometa nekretnina. Ovakve podloge garantiraju točnost prilikom sklapanja bilo kakvih pravnih poslova u smislu površine, položaja i oblika predmetne nekretnine što je iznimno važno kako bi se zaštitili interesi svih zainteresiranih strana. Bitno je napomenuti kako u većini slučajeva podatci iz kakastarskog operata i zemljišnih knjiga na odgovaraju stanju na terenu zbog zastarjelosti istih.
Izrada Elaborata katastra vodova nužna je kako bi se evidentirali postojeći vodovi elektromagnetske, telekomunikacijske, vodovodne, kanalizacijske, toplovodne, plinovodne i naftovodne mreže zajedno sa pripadajućim objektima. Dakle, katastar vodova sadržava podatke o vrstama, osnovnim tehničkim osobinama i položaju vodova, podatke o objektima koji pripadaju vodovima te podatke o upravitelju vodova. Uz položajni prikaz vodova na predmetnom obuhvatu, elaborat sadržava i visinske podatke (dubine) svakog pojedinog voda. Vođenje katastra vodova nužno je kako bi za potrebe rekonstrukcije ili projektiranja u svakom trenutku mogli raspolagati s navedenim informacijama za svaki pojedinačni vod. Izrada Katastra vodova detaljno je opisana u Pravilniku o katastru vodova – http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2008_06_71_2378.html
Pravilnikom o geodetskim elaboratima je propisana svrha i način izrade istih. Produkt geodetskih elaborata je provođenje promjena u katastru i zemljišnim knjigama što obuhvaća sve radnje potrebne da se stanje Vaše čestice na terenu upiše i evidentira u zemljišno knjižnoj evidenciji. Geodetski elaborat izrađuje ovlašteni inženjer geodezije, a ovjerava ga i provodi katastarski ured, a neki od najčešćih razloga za izradu geodetskog elaborata su cijepanje ili spajanje predmetnih čestica kako bi se kroz katastarski operat i zemljišne knjige provela građevinska i/ili vlasnička čestica. Uz ovu najčešću funkciju izrade geodetskog elaborata postoje još mnogi oblici izrade istog, a svima je zajedničko da se evidentira stvarno stanje Vaše nekretnine koje je na terenu u službenim dokumentima koja prikazuju stanje nekretnina u Republici Hrvatskoj.
Postupkom identifikacije čestice moguće je Vašu česticu, za koju poznajete oznaku u katastarskom operatu, odrediti položaj, oblik i veličinu na terenu. Također je moguć i obrnuti postupak, dakle definirati položaj, veličinu i oblik Vašeg posjeda u odnosu na službeni katastarski plan, odnosno odrediti na kojoj katastarskoj čestici se nalazi Vaš posjed. Za što točnije informacije, prilikom identifikacije čestice potrebno je obaviti geodetsku izmjeru zemljišta te prikupiti što veći broj podataka iz arhivske građe katastarskog operata.
Izrada geodetskog situacijskog nacrta može poslužiti u različite svrhe. Neke od osnovnih su izrada navedenog za potrebe ishođenja lokacijske dozvole za zahvate u prostoru kao što su cjevovodi i kabeli različitih namjena, žičare i slične građevine, dalekovodi, vjetroparkovi, ceste, željezničke pruge, golf igrališta, kampove, luke i slično. Svaki od navedenih zahvate ima različite postupke i zahtjeve prilikom ishođenja lokacijske ili građevinske dozvole i oni su detaljno objašnjeni u Pravilniku o obaveznom sadržaju idejnog projekta (NN 55/14) i Pravilniku o obveznom sadržaju i opremanju projekata građevine (NN 64/14). Druga osnovna svrha je izrada situacijskog nacrta izvedene građevine u svrhu ishođenja uporabne dozvole. Kako je propisano Pravilnikom o geodetskom projektu (NN 12/14, 56/14), nakon ishođenja građevinske dozvole i izgradnje objekta potrebno je izraditi navedeni geodetski situacijski nacrt kako bi se usporedilo je li predmetni objekt izrađen u skladu s građevinskom dozvolom i na temelju njega izdala suglasnost ovlaštenog inženjera geodezije da je objekt izrađen u skladu s građevinskom dozvolom što je jedan od glavnih preduvjeta ishođenja uporabne dozvole.
Usklađenje katastra i zemljišnih knjiga najčešće je potrebno izraditi na područjima katastarskih općina gdje postoji “dvojna numeracija”, odnosno za područja na kojima se katastarski operat i zemljišne knjige vode na temelju različitih katastarskih izmjera (najčešće veći gradovi). Jedan od načina usklađenja je izrada Geodetskog elaborata za provedbu u zemljišnoj knjizi koji se izrađuje u slučaju kada je neka katastarska čestica već evidentirana u katastarskom operatu i potrebo je tu istu česticu formirati u zemljišnim knjigama. Drugi način suklađenja je izrada Geodetskog elaborata za ispravljanje podataka katastarskog plana, katastarske izmjere ili tehničke reambulacije kojim se može predložiti evidentiranje u katstarskom oepartu onih katastarskih čestica koje su evidentirane samo u zemljišnoj knjizi. Osnovni preduvijeti za izradu jednog ili drugog elaborata je postojanje predmetnih čestica na terenu i nesporne međe tih istih čestica.
Konzultantske usluge koje pružamo našim klijentima su savjetovanja pri postupcima ishođenja građevinskih dozvola, rješavanju imovinsko-pravnih odnosa, kupoprodaje zemljišta te sve ostale usluge koje su potrebne klijentu.
Tvrtka Trigonometar d.o.o. ima zaposlenog stalnog sudskog vještaka za geodeziju Antu Radmana te nudi uslugu izrade vještava, odnosno nalaza i mišljenja, kako za potrebe sudskih postupaka, tako i za potrebe sklapanja ugovora i sporazuma te dodatnih analiza u rješavanja sporova.
Uz pomoć bespilotne letjelice obavljamo geodetsku izmjeru te izrađujemo digitalni ortofoto snimak (DOF) koristeći za to sofisticirane programske pakete. Takvi se snimci mogu preklapati sa katastarskim i drugim planovima te mogu zornije prikazati omjere stvarnog stanja terena sa drugim podatcima. Ono što je također bitno, to je da se puno brže od klasične (terestičke) izmjere može prikazati puno veće područje u realnim omjerima i time kvalitetnije pratiti promjene u prostoru, ali i planirati prostor. Postoje još mnoge primjene i mogućnosti ove metode, a njih prilagođavamo svakom pojedinačnom slučaju, ovisno o potrebama klijenata.
Tvrtka Trigonometar d.o.o. nudi uslugu dizajniranja i dekoriranja. Za više informacija podsjetite www.disdeko.com.